Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na rovnátka není brzy ani ve školce

Rovnátka si většina z nás spojuje spíš s ústy dospívajících dětí. Ovšem ani ti nejmenší nemusejí mít zoubky do všech stran či připomínající noty na buben. Snímací rovnátka dnes nosí už i děti v mateřinkách.

Dítěti vyrostly první dva nové zoubky a jsou křivé. Nic dramatického, ale moc hezky to nevypadá. Co teď? Mají rodiče zamířit na ortodoncii a riskovat, že se jim tam vysmějí a pošlou je domů s tím, že na rovnátka je ještě brzy? Odborníci radí: Rozhodně ano.

 

Bez rentgenu to nejde

Ortodontickou léčbu dnes využívají i čtyřleté děti. V tomto období jsou již prořezány všechny dočasné zuby a dítě je zároveň alespoň částečně schopné spolupracovat. Léčba se provádí většinou jednoduchým snímacím aparátem, který omezuje.

Možná vás to překvapí, ale moderní ortodoncie doporučuje udělat každému šestiletému dítěti rentgenologický snímek chrupu. "Klasický stomatolog by měl zhotovit v šesti letech snímek zvaný ortopantomogram, který nám ukáže, zda jsou například založeny všechny stálé zuby či nejsou přítomny nadpočetné zuby, případně odhalí další patologické stavy v dutině ústní," říká ortodontistka Lucie Šimůnková Vítová z pražského zubního centra Natur - Dent.

"Zároveň také zjistíme, jaký bude směr prořezávání jednotlivých zubů. I když může mnohým stomatologům připadat zbytečné rentgenovat dítě již v tomto věku, není jiný způsob, jak zjistit, co nás v čelistech čeká," vysvětluje.

Případné rodičovské obavy z "ozáření" dítěte nejsou na místě, neboť moderní přístroje jsou šetrné a malým pacientům nijak neublíží. Nemá-li stomatolog RTG přístroj k dispozici, může dítě odeslat k ortodontistovi, který vyšetření provede, a pokud není zatím terapie nutná, zve si pacienty alespoň na pravidelné kontroly.

 

Když se klubou nové

Z hlediska ortodoncie je velmi důležité období výměny chrupu. V 6. až 8. roce probíhá prořezávání prvních stálých stoliček a výměna všech řezáků. "V tomto období začíná například léčba předkusu či hlubokého i převislého chrupu. Zároveň sledujeme pořadí prořezávání jednotlivých zubů, popřípadě zadržení jejich prořezávání," vysvětluje Lucie Šimůnková Vítová.

 

Ani zub nazmar

Péče stomatologa a ortodontisty by se měla doplňovat. Podle doktorky Lucie Šimůnkové Vítové je důležité, aby například vytržení mléčného či stálého zubu ošetřujícím stomatologem, ať již z jakéhokoliv důvodu, bylo konzultováno s ortodontistou.

"Tak bude zajištěna následná péče a nedojde k vytvoření nebo zhoršení případné stávající ortodontické vady. Pokud si stomatolog, pacient či rodič není jistý ortodontickým stavem v dutině ústní, doporučuji kontaktovat specialistu," dodává lékařka

"V 8 až 12 letech se prořezávají druhé stoličky a vyměňují se špičáky a třenové zuby," pokračuje ortodontistka. "V této fázi sledujeme dokončení výměny chrupu, správné zařazení zubů, řešíme tvar a velikost zubních oblouků, nedostatek místa a podobně. K léčbě využíváme všech typů snímacích aparátů a začíná léčba fixními aparáty."

 

Rovnátka dle vlastního vkusu

Zatímco fixní aparáty se poslední dobou stávají doslova módou, trendům podléhají i jejich snímací předchůdci. "Stroječky" určené pro horní či dolní čelist se už zdaleka nepodobají těm, které jsme v dětství odmítali nosit.

Dnes si holčičky vyberou třeba růžový s princeznou a třpytkami a kluci zelený s dinosaurem. To, že také umí modifikovat růst čelistí či řídit prořezávání zubů, je samozřejmě pro malé pacienty podružné. Jisté však je, že dnes už většinou s dětmi nemusíte zápasit o každou noc strávenou s rovnátky v puse.

Barevné aparátky nevadí, navíc leží v ústech, aniž by tlačily na dásně či sliznice. Ocenit lze také skutečnost, že jsou velmi nenáročné na údržbu - čistí se kartáčkem a mýdlem, případně lze použít speciální tablety na čištění zubních protéz dostupné v lékárnách. A ve srovnání s fixními aparáty vyjdou mnohem levněji.

Ačkoliv mají v indikovaných případech mnohdy úžasné výsledky, odborníci upozorňují, že vždy je nutná i souběžná pravidelná stomatologická péče.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář